Pięć sił konkurencji portera

Pięć sił konkurencji portera to jedna z metod analizy strategicznej przedsiębiorstwa. Polega na weryfikacji atrakcyjności sektora i badaniu jego struktury. Służy ona głównie do poznania otoczenia bliskiego naszego przedsiębiorstwa.  Głównym zadaniem tego modelu jest określenie rentowności sektora. Dzięki tej metodzie można określić konkurencję, która panuje na rynku. Na tej podstawie można określić potencjał sektora, w którym planujemy założyć nasz biznes. Takie rozpoznanie jest bardzo ważnym elementem podczas planowania biznesu, ponieważ w ten sposób możemy uniknąć niepotrzebnych rozczarowań.

Log-System S.C.
http://www.log-system.pl
Wyposażenie magazynów w meble magazynowe.
Regały, antresole, stoły warsztatowe.

Jeśli sektor, w którym chcemy założyć biznes ma bardzo dużą konkurencję to warto się zastanowić czy aby na pewno jest to dobra inwestycja. Określenie sektora jest podstawą. Często pojawia się pytanie jak otworzyć swój biznes w Polsce? Prawda jest taka, wybór odpowiedniej branży to podstawa. W Polsce biznes turystyczny jest w tym momencie dobrą inwestycją i daje bardzo szerokie pole do popisu. Polska jest coraz chętniej odwiedzana przez turystów, więc pojawienie się kolejnych ciekawych atrakcji tylko sprawi, że ludzie jeszcze chętniej będą do niej przyjeżdżać.

Plan na biznes

Planowanie biznesu to w gruncie rzeczy całkiem prosta i przyjemna sprawa jeśli jednak posiadamy już podstawową wiedzę jak planować swój biznes oraz co jest dla nas najważniejsze w tym odniesieniu. Wszystko zaczyna się od pomysłu. Warto więc nad nim spędzić najwięcej czasu i dokładnie przeanalizować czy branża o której myślimy jest dla nas i czym posiadamy fachową wiedzę by móc w tym działać. Istotną sprawą jest ułożenie szczegółowego biznesplanu, do którego załączona będzie także szczegółowy kosztorys. Warto zastanowić się także nad obszarem działania. Dzisiejszy świat daje nam możliwość by za pomocą internetu  osiągnąć bardzo duży zakres naszej działalności. Pytanie jednak czy dla naszego biznesu lepiej od razu zaistnieć w sieci czy najpierw spróbować prowadzić działalność stacjonarną.

Chwytliwa nazwa

W przypadku tworzenia biznesu nazwa, która wymyślimy dla naszego przedsięwzięcia jest właściwie podstawą. Nazwa firmy jest tym co daje nam możliwość zbudowania własnej marki i nazwa jest czymś co nie ulega zmianie na przestrzeni  lat. Nazwa powinnam  być krótka i w miarę możliwość charakteryzować naszą działalność. Ciekawym sposobem  na stworzenie nazwy dla biznesu jest także zlepienie ze sobą dwóch wyrazów. W ten sposób można stworzyć oryginalną i wyjątkową nazwę, która będzie także zapamiętana przez klienta, bo o to głównie chodzi. Jeśli chcemy by nasza nazwa była rozpoznawalna przez każdy naród, warto zainteresować się angielskimi zwrotami. Odpowiednio dopasowany krótki zwrot jest często bardzo naturalnie brzmiący i zapadający w pamięć. Jaka nazwa firmy jednoosobowej? Może być to słowo, które charakteryzuje nas samych i jest cechą, którą chcemy zagwarantować naszym klientom, by świadczyła o jakości naszych usług.

Prowadzenie własnego biznesu jest dużą odpowiedzialnością, ale tak naprawdę każdy z nas jest w stanie to zrobić jeśli tylko ma ciekawy pomysł na biznes oraz dużą dawkę determinacji. Porażka jest rzeczą normalną, także w biznesie, ważne by w odpowiednim momencie zauważyć, że należy zmienić kierunek w którym zmierzamy i obrać zupełnie inną taktykę.

Podobne wpisy