Zaplanuj swój biznes

Własną działalność dzisiaj może otworzyć właściwie każdy. Podstawą jest jednak by podjęcie tej decyzji było przemyślane i faktycznie dawało nam korzyści. Oprócz biznesów stacjonarnych, bardzo dużą popularnością cieszą się także e-biznesy. W ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się na taką formę marketingu np. powstaje coraz więcej internetowych e-sklepów. Jak jednak określić czy biznes jest dla nas i czym faktycznie powinniśmy się zająć?

PRO-CITY
http://www.pro-city.pl
Oferujemy produkty francuskiej marki PROCITY.
Blokady parkingowe, bariery drogowe i ochronne.

Przede wszystkim warto zrobić na samym początku rozpoznanie na rynku. Są takie branże, w których w tym momencie istnieje bardzo duża konkurencja i niestety, ale bardzo trudno jest się wtedy wybić i znaleźć odpowiednich klientów. W takich przypadkach czasem nawet bardzo dobrze przygotowana kampania reklamowa nie jest w stanie tego zmienić i biznes od początku skazany jest na porażkę. Bardzo dobrą metodą analizy rynkowej jest 5 sił konkurencji portera. Dzięki tej metodzie można bardzo szybko określić czy biznes, który mamy w planach założyć ma szanse na powodzenie. Analiza 5 sił Portera polega na analizie konkurencyjności na rynku w 5 obszarach: siła rywalizacji konkurencyjnej na rynku, zagrożenie ze strony nowych wejść na rynek, zagrożenie ze strony substytutów, siła przetargowa dostawców i siła przetargowa nabywców. Warto także zrobić rozpoznanie wśród naszych znajomych czy biznes, który mamy w planach otworzyć mógłby cieszyć się pośród nich zainteresowaniem. W biznesie bardzo ważne jest by poznać punkt widzenia także innych osób.

Znam wiele ludzi, którzy zastanawiają się jak otworzyć swój biznes w Polsce. Prawda jest taka, że samo założenie biznesu nie jest dużym problemem. Wyzwanie zaczyna się w momencie, gdy zaczynamy szukać klientów i odbiorców, by rozruszać nasz biznes. Dzisiaj branżą, w którą warto inwestować jest biznes turystyczny. W tym obszarze Polska od kilku lat bardzo mocno się rozwinęła. Stała się także krajem, który jest znacznie bardziej otwarty na turystów, więc z roku na rok powinno coraz więcej osób przyjeżdżać i zwiedzać nasz kraj. Biznes turystyczny to nie tylko różnego rodzaju  wesołe miasteczka czy wioski indiańskie, ale także hotele czy agroturystyka.

Zaraz po wybraniu odpowiedniej branży dla siebie, ważne jest by wybrać także idealną nazwę firmy. Nazwa firmy powinna odzwierciedlać charakter naszego działania. Można zainspirować się także cechami, które mają reprezentować nasi klienci. Ważne jest żeby podczas tworzenia bazy możliwych nazw zapisać na początku wszystkie możliwość. Warto porozmawiać także z ludźmi z naszego bliskiego otoczenia, być może oni znajdą także ciekawe propozycje, które zainspirują nas do stworzenia nazwy. Jaka nazwa firmy jednoosobowej może okazać się najlepsza? W takim przypadku warto się zastanowić nad umieszczeniem w nazwie imienia lub nazwiska. W ten sposób można stworzyć bardzo ciekawą kombinację, która będzie dopasowana idealnie dla nas.

Opisane powyżej kroki są zupełną podstawą i pierwszy etapem podczas tworzenia biznesu. Bardzo ważne jest także by stworzyć w kolejnym etapie szczegółowy biznes plan oraz kosztorys. Dopiero po stworzeniu tego można próbować dostać pozwolenie na prowadzenie własnej działalności.

Prowadzenie biznesu wymaga od nas zaangażowania na co dzień. Ważne jest by na bieżąco badać zainteresowanie klientów naszym produktem oraz reagować w momencie, gdy biznes zaczyna mieć mniejsze dochody. Czasem mała zmiana planu pierwotnego może okazać się zbawcza i przyciągnąć znacznie większą ilość klientów.

Podobne wpisy